Ваш минулий тиждень був яскравий як спалах наднової? У світі теж відбулося декілька помітних подій. Читайте про те, чому для Facebook настали темні часи, які пригоди бувають у мумій, про останніх північних білих носорогів та трагедію з безпілотними автомобілями Uber.

Криза Facebook
Якщо від слів «Cambridge», «Analytica» та «Facebook» у вас сіпається око, переходьте до наступної новини, адже ця – про використання даних 50 мільйонів користувачів соціальної мережі в передвиборчій кампанії Дональда Трампа.
Після п‘ятиденної мовчанки з боку Facebook Марк Закерберґ опублікував пост, в  якому окреслив план дій з трьох пунктів: 1) Компанія проаналізує застосунки, які мали доступ до персональних даних до 2014-го (рік, коли fb обмежив доступ до даних) і забанить шахраїв на кшталт Александра Когана та Cambridge Analytica. Також повідомить усіх користувачів, чию інформацію використовували «не за призначенням». 2) Введуть ще більше обмежень. Наприклад, застосунки не матимуть доступ до даних, якщо ви не використовували їх понад три місяці. 3) Створять інструмент зверху стрічки новин, де ви зможете бачити, хто має доступ до ваших даних, і змінити налаштування.
В інтерв‘ю The New York Times Закерберґ підкреслив, що бізнес-модель fb залишиться незмінною: платформа буде безкоштовною, а зароблятимуть за допомогою продажу рекламодавцям доступу до аудиторії. Однак є варіант, що з’явиться опція платної підписки з можливістю відключити рекламу.
Через скандал капіталізація Facebook впала на 58 мільярдів доларів. Тим часом у інтернеті розпочалася хвиля #deletefacebook, до якої приєднався Ілон Маск, видаливши сторінки SpaceX і Tesla, та один з творців месенджера WhatsApp (що з 2014-го належить Facebook) Брайан Ектон. Якщо видаляти свій обліковий запис ви не збираєтеся, ми зібрали кілька порад, як максимально захисти свої дані: http://www.kunsht.com.ua/3416-2/
Джерело: goo.gl/bCssQ2

Помер останній самець північного білого носорога у світі
Відтепер на Землі залишилося лише дві представниці цього виду. Носоріг на ім’я Судан протягом тривалого часу страждав від хвороби, однак через швидке погіршення стану здоров’я тварини, команди чеського зоопарку Dver Kralove, заповідника Ol Pejeta і Служба охорони дикої природи Кенії вирішили приспати Судана. В останні дні життя носоріг перебував під пильним наглядом ветеринарів і охоронців. Останні знадобилися, щоб вберегти тварину від браконьєрів.
Дослідникам вдалося зберегти кілька зразків генетичного матеріалу Судана, щоб мати змогу у майбутньому штучно запліднити одну з двох самиць. Минулого року, щоб зберегти цей вид, активісти запустили краудфандингову кампанію, створивши профіль Судана в Tinder. На розробку методу штучного запліднення для носорогів потрібно близько 9 мільйонів доларів. Річ у тому, що останні кілька років носоріг страждав від вікових проблем, зокрема від низького рівня активних сперматозоїдів, і тому запліднити самиць природним шляхом було неможливо.
Джерело: https://goo.gl/DAjzaK

Мумія чи прибулець?
2003 року в чилійській пустелі Атакама знайшли муміфікований людський скелет розміром з ембріон (15 см), кістки якого були розвинені, як у шестирічної дитини. Крім того, він мав цілісну будову, 10 ребер замість 12, напрочуд великі отвори для очей і видовжену форму черепа. Мумія потрапила до приватної колекції без попереднього висновку вчених, а у 2013 прихильники інопланетних теорій навіть використали цю знахідку в «документальному» фільмі.
Через 15 років, 21 березня 2018-го, журнал  Genome Research публікує статтю з науковими висновками щодо Атакамської мумії. Згідно з результатами ДНК-тесту, знайдений скелет належав дівчинці чилійського походження, що народилася щонайменше 500 років тому, але при цьому були знайдені також сліди європейського генетичного спадку. Ймовірно, що вона була мертвонароджена або померла одразу після народження. Аналіз показав 54 рідкісні мутації. Деякі з них до цього не були науково зафіксовані, тож вони могли вплинути на особливості будови скелету. Втім, Доктор Геррі Нолан зі Стенфордського університету коментує, що чув про схожі знахідки скелетів мертвонароджених дітей із різних частин світу, тож їхній ДНК-аналіз допоміг би просунутися з дослідженням. Окрім того, за браком даних аналізів мертвонароджених у США неможливо сказати, чи така генетична мутація трапляється в сучасних умовах, чи випадок із Атакамською мумією є унікальним.
Джерела: https://goo.gl/g8uWkw , https://goo.gl/orL2Zc

Безпілотний автомобіль збив на смерть пішохода
18 березня у місті Темпе, штат Арізона, безпілотний автомобіль Uber збив насмерть жінку. Це перший подібний випадок. Попри те, що в салоні був оператор, машина не зупинилася вчасно. Бортові камери показали, що оператор не стежив за кермом, тому не зміг вчасно скорегувати роботу автопілота. Наразі Uber призупинив випробування безпілотних автомобілей, що проводилися у Темпе, Піттсбурзі, Сан Франциско та Торонто. Наразі невідомо, коли тестування відновлять, адже аварія у Темпе показала: безпілотні авто реагують недостатньо швидко, аби запобігти зіткненню.
Безпілотні автомобілі використовують комбінацію сенсорів та систем даних для навігації та уникнення перешкод. Зазвичай це система глобального позиціонування (GPS), датчики визначення дальності за допомогою світла (LiDAR), радари, камери та інше обладнання, що допомагає аналізувати маркування дороги, місцезнаходження інших транспортних засобів та пішоходів. Кожна з цих систем має особливі сильні та слабкі сторони. Проте в аварійній ситуації безпілотні автомобілі навіть із найточнішим обладнанням реагують дивно з точки зору людини: наприклад, такі авто не гальмують, аби уникнути можливості зіткнення, що є звичайною реакцією людини. Головна проблема полягає в тому, що безпілотні автомобілі приймають рішення лише на основі даних, виявлених їхніми датчиками. Якщо датчики нічого не виявлять – автомобіль не реагує. І як з цим далі боротися спеціалістам Uber необхідно вирішити найближчим часом.
Джерело: https://goo.gl/4DcS6Q

Хочете щотижня отримувати новини науки на електронну скриньку? Підписуйтеся на розсилку Куншт!