Після скандалу з використанням персональних даних компанією Cambridge Analitica поради, як захистити себе в мережі, поширюються зі швидкістю епідемії. Та є одне але! Ви не зможете захистити свої дані в fb сидячи в fb  це те саме, що уникнути  вагітності за допомогою сексу, нехай навіть захищеного. Якщо хочете більшої впевненості видаліть свій аккаунт.
І не лише у fb — компанії належать Instagram, WhatsApp та інші (повний перелік можете переглянути тут). Але Ілон Маск, наприклад, вважає, що Instagram більш-менш незалежний від fb, тому видаляти аккаунти там він не збирається, а от сторінок SpaceX i Tesla у fb він позбавився.
Проте експерти вважають, що такий крок не буде ефективним загалом. Наприклад, Фредерік Кальтхунер, який керує програмою експлуатації даних в International Privacy, сказав The Guardian: Ви можете видалити свій fb, але ви все ще відстежуватиметеся в інтернеті, навіть в автономному режимі. Мобільні телефони є за визначенням пристроєм відстеження”.

Зафія Нобл, доцентка кафедри інформатики в Університеті Південної Каліфорнії вважає, що “видалення окремих облікових записів fb не допоможе вирішити загальну проблему — це мало впливає на пошук реальних рішень щодо збирання, продажу та використання даних загалом.”
Тому якщо ви не готові розлучитися зі своїм fb-аккаунтом, але хочете вберегти свої дані, пропонуємо кілька порад.
Додатки та авторизація через Facebook
Якщо вас не проймає жахом від тестів “Яка шаурма ти сьогодні?”, то дарма. Ви добровільно роздаєте свої дані…невідомо кому. Хто володіє хостингом? Які дані збирається використовувати, для чого і кому передаватиме інформацію? Проте ми про це не задумуємося – бажання дізнатися, хто наш найкращий друг, сильніше.
Те саме стосується сайтів, що пропонують авторизацію через fb.

Ілюстрація: Anastasia Yevtushenko

Це справді зручно — два кліки, і ви зареєстровані. Доброчесні сайти просять запит на доступ до пошти і публічної інформації в профілі (ім’я, прізвище, вік і т.д. —  залежно від того, які дані ви відкрили). Це якраз та інформація, що потрібна для реєстрації. Однак шахраї можуть запросити доступ до списку друзів, постів чи повідомлень. Перевірити, яку інформацію та кому ви її надали, а також змінити налаштування, ви можете тут.

Але навіть якщо ви не встановлюєте сумнівних додатків, це можуть робити ваші друзі:
“Мало хто знає, що додатки, які авторизували ваші друзі, також мають можливість збирати про вас інформацію. Наприклад, бачити, коли ви онлайн, постити на вашій сторінці, бачити, що ви робите в інших додатках і т.п. А тепер порахуйте, скільки у вас друзів і скільки додатків встановлено у кожного, і якщо вас трішки це хвилює  заходьте в “Застосунки інших користувачів” і забирайте всі галочки”  пише експертка з цифрової безпеки Ірина Чулівська. 

Ілюстрація: Aron Vellekoop Leó

Читайте користувацьку угоду та політику конфіденційності
Так, це важливо! І це стосується не лише fb, а додатків загалом. Згадайте лише скандали з Kawaii чи GetContact. А між іншим, в угодах майже прямо написано, мовляв, “ви надаєте доступ до ваших даних, і ми отримуємо право використовувати їх як заманеться”.
Якщо ви читали користувацьку угоду з fb, вас не здивує, що компанія збирає дані про пристрої, які ви використовуєте, програмне забезпечення, файли і заряд акумулятора. А якщо ви підключили банківську картку, йому доступні й деякі ваші транзакції.Частково, це для зручності користування мережею. Даючи доступ до фото, ви можете ділитися ними з друзями, доступ до місцезнаходження дозволяє “чекінитися” тощо. Буквально всі дані використовуються для рекламного таргетингу.
Лайки, коментарі, навіть пауза під час безкінечного скролу стрічкою чи час перегляду відео це все можна використати для реклами. Якщо ви зайдете в “Рекламний менеджер” fb, то здивуєтеся, скількома способами можна “спіймати вас на гачок”. Проте жоден користувач рекламного менеджера не має прямого доступу до даних.

Ілюстрація: Anastasia Yevtushenko

Реклама
“Дай людині рибу — і вона буде ситою, дай людині загуглити про рибу — і контекстна реклама про рибу переслідуватиме тебе поки в рибної компанії не вичерпається бюджет.”
Щоб цьому запобігти, ви можете очистити історію браузера, cookies. А також завантажити додатки, що блокують рекламу і трекери.
Ви не будете бачити рекламу, але ваші дані збиратимуться все одно. Тому це не питання безпеки, а ненависті до реклами.

Ілюстрація: Aron Vellekoop León
Перевірте налаштування приватності та безпеки
Тут ви можете перевірити, яка інформація перебуває в публічному доступі. Часто це можуть бути електронна пошта чи номер телефону.
В налаштуваннях безпеки ви можете перевірити пристрої, з яких було здійснено вхід. Якщо їх дуже багато, і всіх ви не пам’ятаєте — вийдіть з усіх сесій та змініть пароль, поставте подвійну авторизацію.
Паролі
Куди ж без очевидного. Але очевидним ми, як правило, нехтуємо. Дата вашого народження чи прізвисько вашої давно померлої собаки — не набагато кращий пароль за 1234567890.

Ілюстрація: Aron Vellekoop León

Найкращі паролі це ті, які мають:

  • Більше 12 символів
  • різні символи (; великі та малі літери, числа, інші символи)
  • не складаються в слова (FhnsfRs24uyAn$, наприклад);

Щоб легше запам’ятати можете використовувати абревіацію. Наприклад, ваш пароль включає такі букви rycbar — Run you clever boy and remember (привіт всім фанам “Доктора хто”). Можете використовувати пассменеджери, LastPass, які генерують та зберігають паролі.
Подвійна авторизація
Навіть найкращий пароль можна рано чи пізно хакнути, а от з подвійною авторизацією — це майже неможливо без доступу до смартфону чи резервних кодів. За схожим принципом працюють банківські системи безпеки.
May the cybersecurity be with you!